blog

Keçe çeşitleri nelerdir?

kece-cesitleri-nelerdir

Keçe çeşitleri nelerdir? Bilinen en eski tekstil ürünü olarak kabul edilen keçe; dayanıklılığı, esnekliği ve kullanım alanlarının fazlalığı sebebiyle farklı kullanımlara yönelik farklı çeşitlerde üretilmektedir. Keçe çeşitleri nelerdir? Bu çeşitlerin her biri farklı kalınlıklarda ve farklı malzemelerle üretilerek birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Keçe çeşitleri kullanım alanlarına veya kullanım amaçlarına göre birçok çeşide sahiptir.

Keçeden Cüzdan Yapımı 3

Keçe Kullanım Alanları

Sanayii sektöründe keçenin kullanım alanı oldukça geniştir. Bunlardan bazılarını sayacak olursak;

Isı ve neme dayanıklı olması sebebi ile ısı yalıtımında,
 Sanayi sektöründe,
 Koku yapmama, hava geçirebilme gibi özellikleri sayesinde ayakkabı sektöründe,
 Kumaş yapısı ile dokuma ve giyim sektöründe,
 Medikal malzeme paketlemelerinde,
 Araba sanayisinde, kullanılmaktadır.

Keçenin;

  • Isıya ve neme dayanıklı olması,
  • Kolay deforme olmayan esnekliği,
  • Uzun ömürlü bir malzeme olması,

birçok alanda kulllanılır.

Keçe Türleri

Günümüzde en çok kullanılan keçe türleri aşağıdaki gibidir.

Sentetik Kumaş Keçe

Sentetik Keçe Nedir

Geleneksel yöntemler ile üretilen keçenin aksine fabrikalarda makineler ile üretilir. Daha çok endüstriyel ihtiyaç doğrultusunda üretilen bir keçe çeşididir. Bu keçe türü, maliyeti en düşük tekstil ürünlerinden biri olduğu için birçok sektör tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Bununla birlikte sentetik kumaş keçe; farklı gramaj, renk ve incelikte imal edilebilmektedir. Dekorasyon amaçlı kullanılan keçeler ya da hobi olarak kullanılan renkli keçeler sentetik kumaş keçe türündendir. Üstelik bu keçe türleri oldukça çevre dostudur. 

Kuru ( İğne ) Keçe

coklu kece igneleri

Kuru keçe isminden de anlaşılacağı üzere su kullanmadan üretilen keçe üretme tekniği sonucunda elde edilen keçe çeşididir. Bu keçe çeşidinde yün lifleri ıslatmadan bir araya gelecek şekilde toplanır ve bir iğne ile delinerek yünlerin birbirine kenetlenmesi sağlanır. İğnenin ucu, kullanılan yünün birbirine dolaşmasını ve bağlanmasını sağlayarak keçeyi oluşturur. Kuru keçe üretmek için üzerinde binlerce iğne barındıran makineler kullanılmaktadır. Günümüzde keçeyi hobi olarak kullananlar, keçe iğneleme adı verilen bu yöntemle çeşitli keçe figürleri oluşturmaktadırlar.

Islak Keçe

Kuru keçenin aksine üretim aşamasında ılık su ile ıslanan yün ile üretilen keçe üretme tekniği sonucunda elde edilen keçe çeşididir. Ilık su ile ıslanan yünün, keçe haline gelene kadar tepme adı verilen işlem ile yünlerin birbirine kenetlenmesi ve sıkıştırılması sağlanır. Ardından birbirine iyice kenetlenmiş yünün kurutulması ile keçe elde edilmektedir.

Türkiye’ nin önde gelen keçe imalatçılarından Keçe Dünyası ekibi olarak bu yazımızda tüm detayları ile keçe çeşitleri nelerdir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Keçe ve keçe çeşitleri hakkında daha detaylı bilgi alabilmek ya da keçe fiyatlarını öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir